Langattomat ilmaisimet häirittävissä älyavaimella

vakavaasia123

Esim. DSC Alexor langattomat liikeilmaisimet ja ovikoskettimet, joita tarjoaa mm. Securitas, ovat häirittävissä auton älyavaimella painamalla avaimen nappia pohjassa. Joillakin avaimilla voi joutua painamaan nopeasti toistuvasti. Sama voi onnistua myös langattomilla ovikelloilla.

Rikolliset tietävät tämän, mutta tiedätkö juuri sinä, jolla on kyseisiä laitteita turvaamassa kotiasi tai yritystäsi? Vaadi palveluntarjoajaa tai laitteen myyjää ottamaan kantaa asiaan ja testaa asia itse. Laitteet kannattaa vaihtaa johdollisiin versioihin, joita ei voi samalla tavalla häiritä.

Jos Suomi24.fi poistaa tämän, olette moraalisesti vastuussa seuraavasta rikoksesta, joka tehdään tätä keinoa hyväksikäyttäen, koska ette ole antaneet varoituksen olla esillä, jotta ihmiset voisivat vaihtaa laitteet turvallisempiin. Laitoin tämän saman tiedon jokin aika sitten kymmenille lehdille, mutta kukaan ei ole vielä kirjoittanut aiheesta, joten hekin ovat jossain määrin vastuussa murroista. Asiasta halutaan vaieta. Seuraavaksi pitää lähestyä asialla suoraan suomalaisia yrityksiä ja kotitalouksia, jos ei tämä saa täälläkään olla. Kahdesti olette jo poistaneet tämän tiedotteen!

3

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HolmesinJoni

      Jos joku haluaa jonkun paikan keikata tekee se anyway sen "älyavaimella" tai ilman. Ainahan tuokaan häirintä ei toimi, vaikka langaton laite olisikin kyseessä.

      Kaapeloitua järjestelmää suosittelen, mutta tämän päivän langattomillakin pärjää mainiosti, kun laite toimii 868 herzillä.

    • ÄLÄ-HANKI-LIIAN-HALPAA

      EI PURE jos sinulla on kelvollinen vähintään luokka 2:n hälytinjärjestelmä.

      Kehittyneemmissä langattomissa järjestelmissä on
      1) jammerien havainnointitoiminto, joka
      2) hälyttää radiotaajuisesta häirinnästä sekä GSM:n että kiinteän puhelinlinjan kautta samanaikaisesti.

    • vakavaasia123

      Tämän tiedotteen ideana on, että monilla on sellaisia laitteita, jotka saa vaimennettua naurettavan helposti. Meilläkin oli sellaisia yrityksellä Securitakselta kuukausimaksulla hankittuna, ja kaapeloitujen asentamista ehdotettiin vasta kun vahingossa totesimme ongelman painaessamme langattoman ovikellon soittonappia pääoven vieressä samalla avatessamme lukon. Ovikosketin ei hälyttänyt. Saman voi toistaa auton langattomalla avaimella koska vain.

      Turvallisuuspuutteita ei mielestäni voi kuitata sillä, että "aina joku tulee kaikesta huolimatta jos tahtoo". Tai että "äärimmäisen vaikeaa". Mitä varmempi, sen varmempi.

      Jammerien havainnointitoiminto saattaa antaa turhia hälytyksiä, ellei ole tuollaisella turvallisuuslaitteiden taajuudella toimivista laitteista kyse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      238
      6802
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5121
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      171
      4879
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      66
      3320
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      105
      2933
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2389
    7. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      23
      2222
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      78
      2052
    9. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      139
      1950
    10. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1784
    Aihe